„Mała Filmówka” – studio aktorsko – muzyczne dla dzieci i młodzieży działające przy Warszawskiej Szkole Filmowej zaprasza na dzień pełen atrakcji!

W sobotę 10 czerwca w godzinach 10.00 – 18.00 w Kinie Elektronik odbędzie się przegląd spektakli teatralnych i pokaz filmów stworzonych przez dzieci i młodzież. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć również udział w bezpłatnych warsztatach aktorskich, filmowych i tworzenia gier. Swoje talenty na scenie i ekranie zaprezentują uczestnicy Małej Filmówki, uczniowie Gimnazjum Filmowego, Liceum Filmowego oraz grupy aktorskiej „Zakaz” Domu Kultury „Dorożkarnia”.

Spektakle, które zostaną zaprezentowane, o bieżącej, oryginalnej tematyce opartej o współczesną literaturę dziecięcą, oplataną tańcem, śpiewem oraz muzyką są zabawne, stworzone z pasją, indywidualizmem i humorem - mówi o festiwalu Anna Salamon - Kalinowska z „Małej Filmówki” - Są mądre i poruszają sprawy istotne dla dzieci, pomagają oswajać otaczający świat, uczą krytycznie myśleć i wyciągać wnioski. Budują system wartości małego człowieka oparty na szacunku do innych, kształtują kulturę uczuć i obyczaje. Wzbogacają również słownictwo i rozwijają poczucie estetyki. Są intrygujące i zapraszają młodego widza do teatru wyobraźni.

Ideą Festiwalu „Teatronik” jest nie tylko prezentacja najlepszych praktyk wychowawczo - edukacyjnych, filmowych, teatralnych, muzycznych i tanecznych, ale również zainicjowanie dyskusji na problemy dzieci i młodzieży, jako odbiorców i twórców sztuki, pełnoprawnych uczestników kultury. To niezwykle ważny temat w wymiarze społeczno-kulturowym, a tak rzadko podejmowany publicznie. Organizatorki – Anna Salamon Kalinowska i Magdalena Glapińska wierzą, że uczestnictwo dzieci w procesie artystycznym, realizowane w odpowiedzialny i właściwy sposób, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecięcej wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Patronem medialnym wydarzenia jest Gazeta Nowego Żoliborza.


Program festiwalu

 

Warsztaty aktorskie, filmowe i tworzenia gier:

Młodzież (11 – 18 lat): godz. 12.00 – 14.00

Dzieci (7 – 10 lat): godz. 14.00 – 16.00

 

Spektakle "Mała Filmówka"

godz 10:00 „Pampilio” spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 (20 minut)
godz 10:45 „Królestwo Aurelii” przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 (25 minut)
godz 11:30 „Biały Klaun” przeznaczony dla dzieci w wieku 8-13 (30 minut)
godz 12:15 „Miś” przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 (25 minut)
godz 13:00 „Lekkie życie B. Brocketa” przeznaczony dla dzieci w wieku 8-13 (30 minut)
godz 13:45 Grupa teatralna ZAKAZ „Bolero” dla młodzieży w wieku 14 – 18 (40 minut)

godz. 14.30 Koncert muzyczny Grupy Wokalnej „The Sound”


Spektakl „Gimnazjum Filmowe”

godz. 15.00 „Oskar i Róża”

 

Pokazy filmów wykonane przez dzieci ze studia "Mała Filmówka"

godz. 16:00-17:00 O spektaklach:


- „Pampilio” Irena Tuwim-  To urokliwa opowieść o tym jak dużo mały potrafi. W krainie zwierząt panował wielki głód, tak wielki, że żadne ze zwierząt nie mogło zapamiętać nazwy drzewa na którym rosły owoce . Udało się to jednak najmłodszemu i skromnemu żółwiowi a jak? Sami zobaczcie..

- „Królestwo Aurelii”-  Kto by nie chciał być królewną! Albo księciem. Przechadzać się w koronie po pałacu, wydawać rozkazy, siedzieć na tronie. Żadnych obowiązków, same przyjemności. Ale czy aby na pewno tak właśnie wygląda życie królewny? A co zrobić, kiedy korona ciśnie w głowę, tron jest twardy, najpiękniejsza suknia świata uwiera pod pachami, a Wielki Ochmistrz ciągle zawraca głowę jakimiś rozporządzeniami? Jakby tego było mało, pod wieżą zjawia się zarozumiały królewicz o imieniu dłuższym niż szyja żyrafy, a z krzaków wyłazi pomarańczowy smok obżerający się krówkami. Jak ma sobie z tym wszystkim poradzić jedna mała Aurelka? Nawet na największe kłopoty znajdzie się sposób, jeśli tylko ma się poczucie humoru, odwagę i własne zdanie. W treść literacką wplecione są piosenki z bajek Disneya. Całość oplata choreografia ruchowa.

- „Miś i zwierzęta”-  Historia zawarta w spektaklu opowiada o Misiu, który poszukuje sensu życia. Każdemu napotkanemu na swojej drodze zwierzęciu, zadaje pytanie dotyczące jego rozmyślań - Poco jestem na świecie ? Odpowiedzi musi szukać długo aż spotka.... No właśnie , kto pomoże mu odnaleźć ten sens ? Przedstawienie jest metaforą życia człowieka i jego zmagań . Mądry ponadczasowy tekst, przepleciony przepięknymi piosenkami i ułożona do nich ciekawą choreografią czyni to przedstawienie w wykonaniu małych artystów wyjątkowym.

- „"Biały Klaun" Damira Miloša - to wzruszająca i pełna symboli oraz znaczeń powieść o chłopcu daltoniście, który poszukuje kolorów. Wierzy bowiem, że gdy je odnajdzie, będzie mógł zostać klaunem cyrkowym jak jego rodzice . Spotkanie ze Starcem zmienia jego życie. Dowiaduje się bowiem że, barwy świata zobaczyć można nie tylko oczami ale pozostałymi zmysłami : smakiem, węchem, słuchem, dotykiem . Ale czy to wystarczy? Czy Biały Klaun osiągnie swój cel, czy może wybierze inną życiową drogę? W treść literacką wplecione są piosenki Agnieszki Osieckiej , śpiewane indywidualnie oraz grupowo. Całość oplata choreografia ruchowa .

- „Portret Barnaby Brocketa” i jego podróże to spektakl który powstał na podstawie książki „Lekkie Życie „Barnaby Brocketa” napisaną przez John Boyne. To spektakl w którym wykorzystane są efekty specjalne, za pomocą podwieszeń. Główny bohater lata - bo nie posiada pola grawitacji. Czy dostaje w związku ze swoją innością wsparcie od rodziców, czy takiego właśnie można go kochać bezwarunkowo? To historia o inności, tolerancji i poszukiwaniu akceptacji. Młodzi aktorzy zachwyceni tekstem scenariusza, stworzyli postaci grające na scenie wiarygodnie wlewając w nie własne uczucia doświadczenia i talent.

TEATR ZAKAZ "BOLERO"

scenariusz: Grzegorz Reszka
reżyseria: Darek Sikorski

Orkiestra bez pulpitów, nut, czy instrumentów. I dyrygent, który próbuje zachęcić muzyków do gry. Gdy ci oponują, dyrygent zarzuca członkom orkiestry brak wyobraźni, która w muzyce jest najważniejsza. Obie strony nie mogą się dogadać, ale są skazane na siebie. Kiedy kończą się wreszcie wzajemne wyrzuty i oskarżenia, zaczynają grać.. i już nie mogą przestać. Nie lubimy być sterowani. Chcemy chronić własną osobowość i chcemy przynależeć do grupy. Chcemy tworzyć własną rzeczywistość świadomie, bez fałszywego przywództwa. Czy jesteśmy w stanie oprzeć się manipulacji? Ostatnie wydarzenia nie napawają optymizmem. Ale może w rzeczywistości nie jest z nami aż tak źle… "Bolero" to uniwersalna historia a w niej sporo absurdalnego humoru, realistycznych obserwacji i tak zwane drugie dno. Jak w życiu...

 

Pokazy filmów

Opiekun artystyczny: Arek Kryształowski
Grupa 1 - „Super Bohaterka”, Grupa 2 - „Świąteczny napad”, Grupa 3 - „Emma’s vlog”,
Grupa 4 – „Magiczne drzewo”, Grupa 5 - „Moja Przyjaciółka Ala”, Grupa Rb - „Zrób to”

Opiekun artystyczny : Lude Reno
Grupa 1 - „Rodzina Słodyczy”, Grupa 2 - „Masz Talent”, Grupa 3 - „Ostatnia Nadzieja”,
Grupa 4 – „Uduchowieni”, Grupa 5 - „Friendzoned”, Grupa Rb- „Szkoła dla świrów”

 

Feedback