W środę, 30 maja, uczniowie klasy III gimnazjum prezentowali swoje projekty gimnazjalne pod wspólnym tytułem "W trosce o język polski".

Gimnazjaliści postanowili uczcić w ten sposób  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święta ogłoszonego przez UNESCO po to, żeby chronić języki przed wymieraniem. I chociaż polszczyźnie to jeszcze nie grozi, należy troszczyć się o nią. 
Czasem słowa obecne w polszczyźnie od dawna zmieniają znaczenie. Zajawka czyli ogłoszenie, ustny komunikat dziś w języku młodzieżowym znaczy to samo co pasja. A ziomek czyli ktoś pochodzący z tego samego kraju to w młodzieżowym slangu po prostu kolega. Jest też druga strona medalu. Wielu młodych ludzi już nie rozumie niektórych wyrażeń z naszego języka i język staje się coraz uboższy.
Dzieje się tak dlatego, że coraz mniej popularne są książki, a wiedza językowa Polaków pochodzi głównie z mediów. Internet i telewizja mają największą siłę oddziaływania. Niestety, jakość polszczyzny, szczególnie w internecie, gdzie teksty trafiające do dużej grupy odbiorów może opublikować każdy, pozostawia wiele do życzenia. Nietrudno zgadnąć jak to wpływa na język, którym się posługujemy. 
Gimnazjaliści poprzez różne formy - ankiety, wywiady, filmy, prezentacje, fotografie chcieli pokazać jak ważne jest to, żebyśmy wspólnie dbali o język polski. Pokazali, że obecnie w polszczyźnie istotnym zjawiskiem jest schematyzm językowy, posługiwanie się uproszczonymi frazami, stosowanie skrótów, skrótowców, zapożyczeń. 
Nastąpiła wyraźna degradacja języka polskiego i dlatego popularyzacja wiedzy na temat języka wśród młodzieży ma sens.

 

 

 

 

 

 

Feedback