1 września w kinie Elektronik odbyła się inauguracja roku szkolnego 2015/ 2016 oraz uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Gimnazjum Filmowego.

Spotkanie rozpoczęło się projekcją krótkiego filmu stworzonego samodzielnie przez Licealistów, oraz relacją z pierwszego Festiwalu Filmowego, który organizowany rokrocznie stanowić będzie przegląd najlepszych produkcji uczniów obu naszych szkół.

Uroczystość poprowadzili Dyrektor Liceum Piotr Łukomski oraz Pani Jolanta Knap- Dyrektor Gimnazjum Filmowego. Krótkie przemówienie wygłosił także Pan Wojciech Lesiński, Dyrektor Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy „Laterna Magica”. Mówił o tym, z jakim rozmachem Warszawska Szkoła Filmowa z niewielkiej inicjatywy rozrosła się w ogromny kompleks edukacyjny, który dzięki wsparciu wielu osób i instytucji przekształca się właśnie w Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej.

Jak mówił Wolter: „Lepiej jest wrogiem dobrego.” – Tym cytatem Pani Dyrektor Knap rozpoczęła swoje wystąpienie.- Miał na myśli, że jeżeli jest dobrze, to może lepiej na tym poprzestać, ale nas w XXI wieku to „lepiej” kusi i urzeka, bo lepiej to wygląda. Myślę, że każdy ma pomysł na nowy rok szkolny, na siebie, pomysł lepszy od poprzedniego. Życzę wszystkim aby było lepiej. Moim uczniom i nauczycielom Gimnazjum Filmowego, które dzisiaj zaczyna pracę, życzę by było dobrze.”

Na zakończenie swojej wypowiedzi Pani Dyrektor zaprosiła na scenę współzałożyciela zespołu szkół filmowych Bogusława Lindę, który składając uczniom serdeczne życzenia oficjalnie otworzył Gimnazjum Filmowe. Podziękował także wszystkim za przybycie i wyraził swoje zadowolenie z tego, że tak wielu młodych ludzi interesuje się szeroko pojętą sztuką filmową i kulturą.

- Całe wasze życie od tej pory się zmieni.- Mówił Bogusław Linda- Będziecie zupełnie inaczej patrzyli na mnie, na pana, na panią, na swoich kolegów. Bo będziecie musieli grzebać w ciemnych i jasnych stronach ludzkiej duszy, a to jest najciekawsze na świecie. Niezależnie od tego, czy będziecie pracowali w tych zawodach, czy nie, zobaczycie, że zostawi ta szkoła ślad w waszej psychice. Mam nadzieję, że dobry.

Po wypowiedzi Pana Bogusława Lindy na scenie pojawił się gość honorowy uroczystości- Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Pan Krzysztof Bugla.

„Jaskinia Platona jako pierwszy w dziejach pokaz filmu”- wykład inauguracyjny poprowadziła dr Agata Łukomska, nauczycielka filozofii, która będzie jednym z przedmiotów nauczanych w Gimnazjum Filmowym.

Po nieco bardziej oficjalnej części przyszedł czas na krótki pokaz osiągnięć uczniów Liceum Filmowego. Projekcję teledysku „Warszawo ma” zapowiedzieli jego twórcy- Jędrzej Gorski, Jeremi Skrodzki i Mateusz Wyszogrodzki.

Uczeń Liceum Maksymilian Zdybicki zaśpiewał piosenkę, której wykonaniem zdobył  nagrodę imienia Agnieszki Osieckiej, Grand Prix konkursu 42. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Na zakończenie uczniowie Liceum pod opieką nauczycieli aktorstwa Bartłomieja Nowosielskiego i Daniela Misiewicza przygotowali specjalny pokaz aktorski- interpretację wiersza Juliana Tuwima pt. „Ptasie Radio”.

A ja życzę Wam wszystkim, aby Ci z Was, którzy nie odkryli jeszcze swojej życiowej pasji uważnie rozglądali się wokół, a Ci, którzy tę pasję już poznali rozwijali ją wykorzystując wszystkie swoje talenty. Praca i pasja, to dwie najważniejsze rzeczy. Gwarantuję Wam, że będziecie tutaj ciężko pracować, ale dzięki temu możecie dojść na sam szczyt i spełniać swoje marzenia. – życzył uczniom Piotr Łukomski Dyrektor Liceum Filmowego.