W poniedziałek 18 stycznia zapraszamy na kolejne Spotkania z Filmem Dokumentalnym, które odbędzie się w kinie Elektronik.

Obejrzymy mocny i wzruszający obraz z Indii pt. "Mały maratończyk". Rozmowę po seansie poprowadzi Jolanta Knap i nauczyciele biegający półmaratony: pani Dorota Konczał z SP 187 i pan Radosław Gromek z SP 267. Wprowadzenie do dyskusji przygotowali uczniowie Gimnazjum Filmowego.

Konkurs z nagrodami zorganizuje nauczyciel języka hiszpańskiego Eduardo Touzon.

„Mały maratończyk” (reż. Gemma Atwal, Wielka Brytania, 2011), który był realizowany przez trzy lata w Indiach. Bardzo wciągająca, dramatyczna akcja. Budhia Singh to kilkuletni chłopiec, który zostaje zabrany ze slumsów, z biedy i głodu, a potem sprzedany. Trafia niebawem do trenera sportowego Biranchi, który postanawia z niego zrobić mistrza, najlepszego biegacza w kraju. Wszystko przebiega według planu, aż do momentu, gdy mały Budhia daje radę przebiec cały maraton i staje się najmłodszym maratończykiem. Wzbudza to ogromne kontrowersje, tym bardziej, że dziecko jest doprowadzone do skrajnego wycieńczenia. Zaczyna się awantura i protesty, że jest on za młodym zawodnikiem i narażono jego zdrowie i życie. Ale wśród pseudoszkoleniowców ambicje i stawka rosną. Powstają plany bicia kolejnych rekordów przez chłopca. Matka namówiona przez znajomych zabiera chłopca, gdyż dowiaduje się, że może uzyskać odszkodowanie za wykorzystywanie dziecka. Interweniują też oficjalnie przedstawiciele miejscowych władz. O sprawie robi się głośno, a mały biegacz staje się coraz bardziej sławny. Ktoś nagle puszcza plotkę o rzekomych, niesamowitych pieniądzach od sponsorów. Trener Biranchi zostaje zastrzelony. Miejscowa społeczność uważa go za bohatera. Budhia trafia do szkoły, trenuje dalej bieganie i bardzo tęskni za trenerem. Nominacja do nagrody Grierson Award 2011 za najlepszy dokument o współczesnej tematyce międzynarodowej.