30 września w kinie Elektronik odbyło się spotkanie dotyczące problematyki uchodźców. Rozpoczęła go projekcja filmu "#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja", który stał się podstawą do późniejszej dyskusji. 

Filmy dokumentalne często wytrącają nas ze strefy komfortu, pokazując obrazy i fakty, które nasza wrażliwość i świadomość odrzucają.

"#Chicagogirl. Facebookowa rewolucja", film z 2013 roku pokazujący przyczyny i początki wojny domowej w Syrii jest dowodem na bezwzględność i cynizm polityków oraz bezradność ludzi, zarówno narratorki, młodych bohaterów, widzów oraz tych, którzy lajkują na facebooku wpisy o manifestacjach, walkach i poległych.

 Dyskusja dotycząca uchodźców z Syrii po seansie była rzeczowa, spokojna i pełna tolerancji dla odmiennych poglądów kolegów z innych gimnazjów żoliborskich. Spotkanie, co podkreślali uczniowie, było ważne i potrzebne.

Pan Maciej Ślesicki zabrał głos jako pierwszy. Powiedział, że musimy nauczyć się rozmawiać, bo nie mamy dobrej tradycji i wzorów rozmowy.

Zapraszamy do wysłuchania tego, co powiedział kanclerz WSF, otwierając spotkanie dot. uchodźców zorganizowane przez Gimnazjum Filmowe (pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Żoliborz Krzysztofa Bugli).   

Jolanta Knap, Dyrektor Gimnazjum Filmowego

 
         
 
         
 
           
 

Feedback