Uczniowie Gimnazjum Filmowego przy Warszawskiej Szkole Filmowej „Otworzyli Żoliborz” przede wszystkim dla siebie. Nikt z nas nie jest mieszkańcem tej dzielnicy Warszawy, ale tu znajduje się nasza szkoła i stąd być może nasza ciekawość miejsca i jego historii.

Zespół Szkół Filmowych- Liceum Filmowe, Gimnazjum Filmowe i Liceum Kreacji Gier Wideo dołączyły do corocznego żoliborskiego festynu  „Otwieramy Żoliborz ”.
Gimnazjum Filmowe tego dnia zorganizowało spotkanie z "ciekawymi ludźmi w niezwykłym miejscu"- na podwórzu słynnej kamienicy przy ul. Sierpeckiej 6. Wydarzenie było kontynuacją projektu, który Uczniowie rozpoczęli z okazji uroczystości 100 – lecia przyłączenia Żoliborza do Warszawy. Gimnazjum zrealizowało film pod tytułem „Sierpecka 6”, który został zaprezentowany na uroczystości w Kinie Elektronik 17 marca.

Kamienica przy ul. Sierpeckiej 6 na „Osiedlu Skarbowców” , o pięknej „pojemnej” bryle otwartej na kameralne podwórze stała się bohaterką książki „Nasz dom” autorstwa Janiny i Jerzego Kamińskich. Inicjatorką tego dzieła była obecna podczas spotkania prezes spółdzielni Wiesława Rolewicz.
Rozmowę z autorami książki prowadzili: Zosia Dessoulavy- Śliwińska i Kuba Radziejewski. Najciekawsze dla nich były życiorysy już nieżyjących lokatorów, wyjątkowych mężczyzn i ambitnych, utalentowanych kobiet. Kamienica  miała szczęście słuchać stukotu maszyny do pisania Marii Skibniewskiej, bo właśnie tu tłumaczyła wszystkie dzieła  J.R.R. Tolkiena, powieści H. Jamesa oraz  J. Updike’a.
Tutaj mieszkała Wanda Wertenstein tłumaczka takich tomów jak: „Technika montażu filmowego”, „Film jako sztuka”, współpracowniczka miesięcznika „Kino”.
Rozmowa koncentrowała się na biografiach wybitnych kobiet, które w 20-leciu międzywojennym kształciły się, emancypowały, rozpoczynały swoje kariery w Warszawie. Były wśród nich: lekarka, baletnica, śpiewaczka operowa, pedagog, malarka.
Dzisiaj  mieszkańcami kamienicy przy Sierpeckiej 6 są potomkowie bohaterów książki „Nasz dom”, członkowie bandy podwórkowej z lat 50-tych i 60-tych oraz nowi lokatorzy, którzy kontynuują tradycję wspólnoty spółdzielni.
„Nadwornym” fotografem jest Katarzyna Rainka, która prowadzi w kamienicy swoje studio fotograficzne. 15 maja zaprosiła nas na wystawę „Cztery pory roku”. Obejrzeliśmy  zdumiewające pejzaże utrwalone na kliszy w sposób analogowy. Wysłuchaliśmy opowieści o światowej sławy jazzmanach, których pani Katarzyna portretuje od 30 lat.
By podkreślić piękno niedzielnego poranka  Zosia Dessoulavy- Śliwińska – uczennica Gimnazjum Filmowego  zagrała utwory Mozarta na klarnecie solo.

Dyrektor Gimnazjum Filmowego Jolanta Knap