15 maja w godzinach 10.00- 12.00 zapraszamy na ulicę Sierpecką 6!

Uczniowie Gimnazjum Filmowego i Spółdzielnia  „Osiedle  Skarbowców” mieszcząca się przy ulicy Sierpeckiej 6 zapraszają na spotkanie z niezwykłymi ludźmi w niezwykłym miejscu.  Wydarzenie jest kontynuacją projektu, który Uczniowie rozpoczęli z okazji uroczystości 100 – lecia przyłączenia Żoliborza do Warszawy. Gimnazjum zrealizowało film pod tytułem „Sierpecka 6”, który został zaprezentowany na uroczystości  w Kinie Elektronik 17 marca.

Program wydarzenia:

- Spotkanie z gospodarzami  kamienicy-  prezes Spółdzielni panią Wieslawą  Rolewicz i dozorcami – laureatami konkursu na najladniejsze podwórze z państwem Grażyną i Krzysztofem Komorowskimi

- Wystawa fotografii „Cztery pory roku” w FotoStudio Katarzyny Rainka ( wejście od ul. Słowackiego 21/23)

- Rozmowa z autorami książki „Nasz dom” z państwem Janiną i Jerzym Kamińskimi ( tematy rozmowy: budowa domu „Skarbowców” – pracowników Ministerstwa Skarbów; slawne kobiety z Sierpeckiej 6 np tlumaczka Technika montażu filmowego” , „Film jako sztuka” – współpracowniczka miesięcznika „Kino” Wanda Wertenstein oraz tlumaczka dzieł J.R.R. Tolkiena, H. Jamesa, J. Updike – Maria Skibniewska.

O "Domu Skarbowców"

Dom pod adresem Sierpecka 6 to „Osiedle Skarbowców”, zwany też „Domem Skarbowców”. W połowie lat 30. XX wieku był, niewątpliwie najbardziej luksusową kamienicą na ówczesnym Żoliborzu. Projekt budynku przygotował Wacław Piasecki na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Skarbowców”, a budowa rozpoczęła się na jesieni 1930 roku, a oficjalnie zakończyła się 4 lutego 1932 roku.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Skarbowców”, powstała 6 listopada 1929 roku z inicjatywy pracowników Ministerstwa Skarbu. Instytucja ta początkowo planowała budowę dwóch domów na terenie Warszawy, jednego na Żoliborzu, a drugiego na Ochocie przy al. Wielkopolskiej. Na początku 1930 roku spółdzielnia nabyła parcelę budowlaną o powierzchni 2300 m2 przy ulicy Marymoncka 3 (dzisiejszy adres tego placu to Sierpecka 6). Pierwotnie miały zostać tu wybudowane domy jednorodzinne, jednak w związku z pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym, spółdzielnia porzuciła ten projekt i postanowiła wybudować jeden blok. Powstał budynek z 32 mieszkaniami o łącznej powierzchni użytkowej 3044 m2. Każda z czterech klatek schodowych miała wyjście od strony dziedzińca. Wyjście z całego podwórka znalazło się od strony małej uliczki Sierpeckiej.
Każde mieszkanie wyposażone było w centralne ogrzewanie, szafy ścienne, podokienne spiżarki, piecyki gazowe, WC oraz łazienkę. Podłogi okryto dębową klepką. Nowością było coś, co dziś nazwalibyśmy domofonem. Każde z drzwi wejściowych na klatkę schodową, było wyposażone w elektryczny zamek otwierany z mieszkań. W piwnicy natomiast ulokowano pralnię. W konstrukcji budynku zastosowano także nowoczesne rozwiązania techniczne w postaci ogniotrwałych stropów czy cegieł. W parterze budynku ulokowano sklep spożywczy, należący do Spółdzielni Spożywczej Centrali Ministerstwa Skarbu.

źródło